Iğdır

Iğdır

Iğdır Şehir Rehberi

Türkiye’nin en doğusunda yer alan ve bir sınır kenti olan Iğdır, hem bulunduğu lokasyon hem de sahip olduğu jeolojik yapıyla dikkatleri üzerine çeker. Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin olduğu şehirde eşsiz dağlar ve yaylalar bulunur. Ülkemizdeki en yüksek dağ olan Ağrı Dağı’na ev sahipliği yapar. Şehrin sunduğu yeryüzü zenginlikleri oldukça ilgi ve dikkat çekicidir. 

Çok çeşitli efsaneleriyle adından sıklıkla bahsettiren Ağrı Dağı sayesinde oldukça gözde bir turistik alan haline gelen şehir, tarihi İpek Yolu üzerinde yer aldığı için kültürel ve tarihi açıdan zengin bir kültürel mirasa sahiptir. 

Çok eski tarihlerden bu yana çok çeşitli medeniyetlere topraklarında hayat veren şehrin tarihi ve kültürel yanına ek olarak benzersiz doğal güzellikleri ve nefis yöresel lezzetleri de ziyaretçileri mest eder. 

Siz de bu güzel Doğu Anadolu şehrini yakından görmek isterseniz yapmanız gereken tek şey bizden destek almanız olur. Sayfamız üzerinden mevcut uçak ya da otobüs bileti seçeneklerine göz atarak oldukça keyifli bir gezinin planlamasını yapabilirsiniz. 

Iğdır’da Gezilecek Yerler 

Çok çeşitli destanlarda adından sıklıkla bahsettiren Ağrı Dağı topraklarının büyük bir kısmına topraklarında yer veren Iğdır, yüzyıllardır oldukça önemli topluluklara ev sahipliği yapmıştır. Yapılan arkeolojik çalışmalara göre tarihi paleolitik çağa kadar uzanan şehirde görülmeye değer çok sayıda tarihi yapı mevcuttur. Eşsiz doğasıyla da adından sıklıkla bahsettiren şehirde coğrafyanın size sunduğu güzellikleri görme imkânınız da olur. Şehre gittiğinizde ziyaret etmeniz gereken ilk beş mekân ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Şehre gittiğiniz gibi Leylek Heykeli’ni görmeniz gerekir. Şehrin girişinde yer alan bu heykel iki tanedir. Şehrin sembolü haline gelen bu heykeller, her mevsim burada yer alır ve kendine özgü farklı bir ambiyans yaratır. Bu göz alıcı heykelle birlikte fotoğraf çektirmeden Iğdır’ı gördüm diyemezsiniz.
  • Şehirde görmeniz gereken bir diğer mekân ise Yeraltı Çarşısı’dır. Şehrin tam merkezinde yer alan bu yer, oldukça kalabalıktır ve şehrin kültürel yapısını en güzel şekilde yansıtır. Buradaki dükkânları ve mağazaları gezerek Iğdır halkının sosyal yaşamı ve kültürel yapısı hakkında detaylı bir izlenim edinebilirsiniz.
  • Şehirde turistik açıdan en çok dikkat çeken yerlerden biri de Iğdır Ermeni Evi Taş Bina olur. 19. yüzyılda yapılan bu binanın mimarisi ise Baltık tarzındadır. Bina sahip olduğu süslemeler sayesinde göz doldurur. Bu süslemeler özellikle yapının yola bakan kısmında yer alır. Pencerelerden birinin üzerinde ise 1908 tarihli bir kitabe bulunur. Mimari detaylarıyla dikkatleri üzerine çeken bu yapı, etkileyici bir atmosfere sahiptir.
  • Şehri ziyaret ettiğinizde uğrak noktalarından biri de Iğdır Soykırım Anıtı ve Müzesi olur. Şehir merkezinde yer alan bu yer, özellikle bu bölgede yer alan ve Ermeni katliamlarında katledilen kişilerin anısına yapılmıştır. Ülkemizin en yüksek anıtı olan bu mekan, 43,50 metre yüksekliktedir. 350 metrekarelik alanda ise müze bulunur. Eşsiz parçaların sergilendiği bu müze, sizi tarihte etkileyici bir yolculuğa çıkarır.
  • İpekyolu üzerinde yer alan şehirde çok çeşitli kervansaraylar bulunur. Bunların başında ise Iğdır Harmandöven Kervansarayı gelir. Şehir merkezine 31 km uzaklıkta olan yer, Kervansaray köyünün batısında yer alır. 12. yüzyılda yaptırılan yapının avlusu yoktur. Kervansarayın taç kapısı ise cephe tarafında herhangi bir çıkıntıya neden olmaz. Bu nedenle bu yapının son dönemlerde yapıldığı tahmin edilir.

Bunların dışında çok sayıda kalesi, kamp alanı, mağarası bulunan şehrin değerlerini bizzat keşfetmek için sayfamız üzerinden en ucuz uçak biletine ulaşabileceğiniz gibi en cazip Iğdır otobüs biletine de sahip olabilirsiniz. Böylece unutulmaz bir Iğdır gezisi deneyimi edinebilirsiniz. 

Iğdır’a Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra benzersiz doğasıyla mest eden şehri ziyaret ettiğinizde birbirinden nefis lezzetlerin de keyfine varabilirsiniz. Ağırlıklı olarak hayvancılıkla geçinen Iğdır halkı, mutfağında da kırmızı ete fazlasıyla yer verir. 

Hazırlanan yemeklerin çeşitliliği ise oldukça şaşırtıcıdır. Etli yemeklerin yanı sıra sebze yemekleri, çorbaları, ekmek çeşitleri, tahıl yemekleri, erişteleri, tatlıları ile dikkat çeken şehrin mutfağında leziz reçeller de büyük ilgi görür. 

Özellikle hamur işlerinden yapılan yemeklere olan eğilim şehirde oldukça fazladır. Şehrin yöresel lezzetlerinin başında ise yoğurt ile lepeden oluşan katık çorbası gelir. Ayrıca bulgur, lepe, kuru erik, soğan ve lor peynirinden hazırlanan kelecoş da büyük beğeni toplar. Ayranaşı da şehirde sevilen çorbalardandır. Bunlara ek olarak süt hörresi, zibilli pilavı, katlet, cılvır, tavuk şorva, çizdik, salmanca, taş köfte, bozbaş, lepeli ekşili pilav gelir. Tatlılardan ise.fetir, umaç helvası, kavut, nabat ve patlıcan reçeli gibi lezzetleri deneyimleyebilirsiniz. 

Tüm bu lezzetleri tanımak ve şehri doyasıya gezmek için sayfamız üzerinden otobüs ya da uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Böylece kendiniz için ideal bir gezi planı oluşturmanın ilk adımını atabilirsiniz. 

Iğdır’da Konaklama Alternatifleri

Iğdır’a gideceğiniz zaman konaklayacağınız yer için erkenden rezervasyon yaptırmanız gerekir. Şehir merkezinde yer alan otelleri inceleyebilir ve ihtiyaçlarınıza uygun olanı tercih edebilirsiniz. 

Şehirdeki konaklama alanlarının fiyatları ise bütçe dostu aralıklardadır. Bu sayede dilediğiniz gibi bir yerde konaklama imkanı bulursunuz. Şehir merkezinde yer alan otellerden birini tercih ederseniz istediğiniz yere kolaylıkla gidebilir ve mümkün olduğunca fazla mekanı görebilirsiniz. 

Şayet doğayla baş başa keyifli bir vakit geçirmek isterseniz şehirde bulunan kamp alanlarından birini de tercih edebilirsiniz. Böylece oldukça eğlenceli bir gezi deneyimi yaşarsınız. Global Bilet sayfalarında sizlere sunduğumuz hem Iğdır uçak bileti hem de Iğdır otobüs bileti seçenekleri arasından tercihinizi yaptıktan sonra vakit kaybetmeden konaklama yerinizi ayarlamanızı tavsiye ederiz. 

Iğdır’da Ulaşım

Türkiye’nin en doğu ucunda yer alan bu güzel şehre ulaşım ise düşünülenin aksine oldukça kolaydır. Her yerden şehre otobüs seferi bulunur. Böylece sayfamız üzerinden sizin için uygun olan seferi keşfederek biletinizi alabilir ve konforlu bir yolculuk geçirebilirsiniz. Çok daha kısa süreli bir yolculuk için ise Iğdır’daki Şehit Bülent Aydın Havalimanı için Türk Hava Yolları bileti alabileceğiniz gibi AnadoluJet bileti için de rezervasyon işlemini de gerçekleştirebilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine ulaşım da zahmetsiz olur. Aralarındaki mesafe ortalama 16 km’dir. Şehre vardığınızda ise toplu taşıma araçlarından faydalanarak istediğiniz herhangi bir yere kolaylıkla gidebilirsiniz. Otobüs ya da dolmuş seçeneklerinden yararlanabilir, dilerseniz taksi de tutabilirsiniz. 

Globalbilet.com olarak sizlere sunduğumuz AnadoluJet ve THY bileti seçeneklerini inceleyerek vakit kaybetmeden, bu muhteşem şehirde geçirebileceğiniz unutulmaz bir gezinin organizasyon işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Pzt
15,03°
Sal
12,95°
Çrş
15,14°
Iğdır
18 Nis Prş, Güneşli
17,12°
Cum
19,64°
Cmt
18,39°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery