Hakkari

Hakkari

Hakkâri Şehir Rehberi

Eşsiz güzelliğiyle adından sıklıkla bahsettiren Hakkâri, Türkiye’nin güneydoğusunda yer alan turistik bir şehirdir. Kökleri çok eski tarihlere uzanan şehrin kültür birikimi de oldukça zengindir. Bu nedenle kültür gezisi planlayanların ilk adreslerinden biri de Hakkâri olur. 

Kiliseleri, heykelleri, tarihi evleri, köprüleri ve kaleleriyle büyük ilgi gören şehrin tarihi dokusu oldukça etkileyicidir. Şehirde gezerken kendinizi adeta çok eski tarihlerde bulabilir ve şehrin kültürel zenginliklerine yakından şahit olabilirsiniz. 

Oldukça engebeli bir coğrafyada bulunan şehrin tarihi yapılarının yanı sıra doğal güzellikleri de büyük ilgi görür. Dağlarında ovalarına, göllerinden şelalelerine kadar pek çok farklı mekânı bulunan şehirde doğayla iç içe olmanın keyfine varabilirsiniz. 

Siz de bu güzel şehri görmek ve keyifli bir gezinin keyfine varmak isterseniz bizden destek alabilirsiniz. Sayfamız üzerinden mevcut uçak ya da otobüs bileti seçeneklerini detaylı olarak inceleyebilir ve sizin için en ideal olduğunu düşündüğünüz biletlerin satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Böylece eşsiz bir gezi için ilk adımı atmış olursunuz. 

Hakkâri’de Gezilecek Yerler 

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve bölgede ilgi gören şehirler arasında bulunan Hakkâri, tarih boyunca sayısız medeniyete topraklarında hayat vermiştir. Özellikle Persler, Urartular, Araplar, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından idare edilen bu topraklar, üzerinde çok uzun bir tarihi birikimin izlerini taşır.

Şehri ziyaret ettiğinizde görülmeye değer sayısız tarihi mekân olduğunu görürsünüz. Ayrıca engebenin hâkim olduğu coğrafyanın doğasının da eşsiz olduğunu fark edersiniz. Şehre adım attığınız gibi görmeniz gereken ilk beş yer ise şu şekilde sıralanabilir:

  • 1700 yılından bu yana varlığını sürdüren ve kapısının üzerinde büyük bir kitabe bulunan Meydan Medresesi’ni ziyaret etmeniz gerekir. Bu kitabenin içeriğinde ise Kuran-ı Kerim’de yer alan ayetler bulunur. Merkezde yer alan bu medreseye kolaylıkla gidebilir ve yapının tarihi dokusunu hissedebilirsiniz.

 

  • Şehirle özdeşleşen Şemdinli Taş Köprü’yü görmeden Hakkâri’yi gezmiş sayılmazsınız. 1898 yılında yaptırılan bu köprü, 21 metre uzunluğa ve 11 metre yüksekliğe sahiptir. Şehir merkezine yakın olan köprü, Şemdinli Çayı üzerinde yer alır.

 

  • Hakkâri söz konusu olduğunda akıllara gelen ilk mekanlardan biri ise Cennet Cehennem Vadisi olur. Dört mevsimin aynı anda yaşandığı bu vadi, benzersiz doğasıyla göz doldurur. Doğayla iç içe vakit geçirmeyi sevenlerin gözde mekânı olan vadi; dağ sporu, kamp, kaya tırmanışı, doğa yürüyüşü gibi aktivitelerin gerçekleştirildiği oldukça keyifli bir yerdir.

 

  • Şehrin en güzel ve dikkat çekici yerlerinden bir diğeri ise Hakkâri Peri Bacaları olur. Şehirde bulunan son antik çağ kalıntıları olarak bilinen bu mekân, özellikle kış aylarında büyüleyici bir güzelliğe sahip olur.

 

  • Hakkâri’de muazzam bir doğanın hâkim olduğu Seyithan Gölü’nü de görmeniz gerekir. Cilo Dağı zirvesinde yer alan ve Berçelan Yaylası ile bir arada bulunan bu göl, göz alıcı doğasıyla ziyaretçilerini mest eder. Dağ sporu, trekking gibi aktiviteleri seven kişilerin de gözde mekanları arasında bulunan bölge, aynı zamanda keyifli bir kamp alanıdır.

Çarpıcı güzellikleriyle hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi gösterdiği şehre gitmek için yapmanız gereken tek şey, web sitemiz üzerinden en ucuz uçak biletine ulaşmanız olur. Şayet yakın civarlarda oturuyorsanız ya da uzun da olsa tercihiniz otobüs yolculuğu ise en cazip Hakkâri otobüs biletine kolaylıkla sahip olabilirsiniz. 

Hakkâri’ye Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Bulunduğu konum itibarıyla çok çeşitli topluluklara ev sahipliği yapan Hakkâri, sahip olduğu kültürel birikimi mutfağına da yansıtır. Oldukça zengin bir mutfak kültürü hâkim olduğu için gezi sürecinde keyifli anlar yaşarsınız. Birbirinden güzel mekânları gezerken tadına doyum olmayan benzersiz lezzetleri de deneyimleyebilirsiniz. Özellikle hayvancılık faaliyetlerinin yoğun olduğu şehirde hemen hemen her yemekte et ürünleri bulunur. 

Otlu peyniri, masin çorbası, çukurca tahini, parmak kebabı, kemikli kavurması ile gönlünüzü fetheden Hakkâri mutfağında yoğurt, buğday, yöresel ot çeşitleri de bolca yer alır. Özellikle işkembe, bağırsak, nohut, pirinç ve salça gibi malzemelerle yapılan kepaye, hemen hemen şehirdeki her evde sıklıkla pişirilir. 

Yüksekova tarafına geçtiğinizde ise muhakkak kuyruk yağıyla yapılan Yüksekova kebabının keyfine varmanız gerekir. Tüm bu lezzetleri tatmak ve nefis yöresel yemeklerle mest olmak için en kısa sürede bir Hakkâri gezisi düzenleyebilirsiniz. Yolculuk konusunda bizden destek alarak sayfamızda yer alan otobüs ya da uçak bileti seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bu sayede istediğiniz zaman şehri görme imkânına sahip olabilirsiniz. 

Hakkâri’de Konaklama Alternatifleri

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almasına rağmen oldukça fazla sayıda ziyaretçiyi ağırlayan Hakkâri, çok çeşitli konaklama alternatifleriyle ihtiyaçlarınıza eksiksiz olarak yanıt verir. Sayfamız üzerinden biletinizi aldığınız gibi şehirdeki konaklama yerlerini incelemeniz ve kendiniz için en ideal olan seçeneklere karar vermeniz gerekir. Böylece erkenden rezervasyonunuzu yaptırabilir ve unutulmaz bir tatilin mimarı olabilirsiniz. 

Şehirde hem kent otelleri hem de pansiyonlar bulunur. Bu sayede de herkes kendi bütçesine uyacak seçeneklere rahatlıkla ulaşır. Özellikle şehir merkezinde yer alan otellerde almanızı tavsiye ederiz. Dilerseniz Yüksekova’da yer alan pansiyonları da görebilirsiniz. Turistik gezi amacıyla şehre giden kişilerin ilk tercihi genellikle Yüksekova'daki konaklama alternatifleri olur. 

Global Bilet olarak sizlere Hakkâri uçak bileti ya da Hakkâri otobüs bileti seçenekleri sunarız. Dilediğiniz zaman sayfamız üzerinden bu seçenekleri inceleyerek tercihinizi yapabilirsiniz. 

Hakkâri’de Ulaşım

Hem kara yolu hem de hava yolu üzerinden kolaylıkla gidebileceğiniz şehre ulaşımınız konforlu ve rahat olur. Dilerseniz otobüs yolculuğunu tercih ederek yol oyunca gezinizin keyfine varabilir dilerseniz de uçak yolculuğunu seçerek kısa sürede şehre adım atma ayrıcalığına sahip olabilirsiniz. 

Eğer yakın bölgelerden şehre gidecekseniz otobüs seferlerini ve bilet seçeneklerine göz atabilirsiniz. Ankara ya da İstanbul gibi yerlerden şehre gidecekseniz Türk Hava Yolları bileti alabileceğiniz gibi AnadoluJet bileti için de rezervasyon işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Haftanın bazı günlerinde direkt olarak uçuşların olduğu şehre kısa sürede vararak hemen gezi planını hayata geçirmeye başlayabilirsiniz. 

Şehre vardığınızda ise şehir içi ulaşımının sorunsuz olduğunu görürsünüz. Halk otobüsü ve minibüs gibi toplu taşıma araçlarından yararlanabileceğiniz gibi taksiye de binebilirsiniz. Dilerseniz araç kiralama hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Globalbilet.com olarak sizlere AnadoluJet ve THY bileti konusunda çok çeşitli alternatifler sunarız. Dilediğiniz zaman sayfamızda yer alan bilet seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Çrş
16,75°
Prş
6,81°
Cum
7,41°
Cmt
7,86°
Paz
9,63°
Hakkari
20 May Pzt, Güneşli
9,19°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery