Amasya

Amasya

Amasya Şehir Rehberi

Çok eski tarihlerden bu yana çok çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Amasya, yüzlerce yıllık tarihi birikimiyle beğeni toplar. Karadeniz Bölgesi’nin orta kesimlerinde yer alan şehrin sadece tarihi dokusu değil, aynı zamanda benzersiz doğası da ilgi odağı olur. Yemyeşil doğasıyla size huzuru ve mutluluğu vadeden şehir, zengin kültür birikimiyle adından sıklıkla bahsettirir. 

Şehrin ortasından Yeşilırmak Nehri geçtiği için ziyaretçiler görsel bir şölenle karşı karşıya kalır. Yeşilin ve mavinin bir araya geldiği bu güzel şehirde tarihi yapılar milattan önceki dönemlere kadar uzansa da özellikle Osmanlı dönemine ait sayısız eser mevcuttur. Bu dönemle önemli bir eğitim yeri olan Amasya, şehzadelerin yaşadığı ve kendini geliştirdiği bir kenttir. 

Hem kültür turizmi hem de doğa sporları amacıyla gelebileceğiniz şehirde termal turizm imkânları da oldukça fazladır. Hemen hemen her dönem çok çeşitli etkinliklerin gerçekleştiği bu güzel şehre siz de kolaylıkla gidebilirsiniz. 

Havaalanı olmayan şehre sayfamız üzerinden otobüs bileti alarak kolaylıkla gidebilirsiniz. Türkiye’nin her noktasından düzenli olarak Amasya otobüs seferleri bulunur. Tüm seçenekleri web sitemizde rahatlıkla görebilirsiniz. Böylece siz de festivallerin ve şenliklerin eksik olmadığı bu benzersiz şehre dilediğiniz zaman gidebilirsiniz.

Amasya’da Gezilecek Yerler 

Köklü tarihi nedeniyle çok çeşitli kültürleri bünyesinde barındırmış olan Amasya, özellikle kültür turizmi bakımından ilgi görür. Ayrıca Karadeniz Bölgesi’nin eşsiz doğasına sahip olan şehirde doğayla iç içe keyifli vakit geçirmeniz de mümkündür. 

Bu güzel şehre gittiğinizde gezip görebileceğiniz pek çok farklı yer vardır. Bunların başında ise şunlar gelir:

  • Amasya denildiğinde akıllara ilk gelen yerlerden biri Yalı Boyu Evleri’dir. Şehrin simgesi haline gelen bu evler, merkezde bulunur ve Yeşilırmak Nehri kıyısı boyunca dizilir. Bu muhteşem yalıları görmek için gezintiye çıkabilir ve şehrin tarihi dokusunu hissedebilirsiniz.

 

  • Tarih boyunca birçok medeniyete başkentlik yapmış olan şehirde Harşena Dağı’nı ziyaret etmeniz gerekir. Bu dağın yamaçlarında ve tepesinde çok çeşitli toplumlar yaşamıştır. Bu nedenler burada çok sayıda tarihi yapı mevcuttur.

 

  • Harşena Dağı’nın en üst kısmında bir kale bulunur ve buraya gittiğinizde bu kaleyi de görmeniz gerekir. Amasya Kalesi olarak adlandırılan bu yapının kim tarafından ne zaman yapıldığı ise halen bilinmez. Bu kalenin içerisinde Osmanlı döneminde yapılmış olan hamamlar ve mezarlar bulunur.

 

  • Amasya’ya gitmişken Kral Kaya Mezarları’nı görmeden şehirden ayrılmamalısınız. Ziyaretçiler için ilk rotalardan biri olan bu mezarlar, milattan önce 300 yıl boyunca bu şehirde hâkimiyetini sürdüren Pontus kraliyeti tarafından kurulmuştur. Harşena Dağı eteklerinde yer alan mezarlık, oldukça dikkat çekici bir yerdir ve taşıdığı tarihi izler nedeniyle ziyaretçilerin beğenisini kazanır.

 

  • Birçok filme, kitaba, efsaneye konu olan Ferhat ile Şirin aşkı, bu şehirde adından sıklıkla bahsettirir. Özellikle Ferhat ile Şirin Dağları görülmeye değer bir yerdir. Şehrin simgesi olan ve buradaki gözde mekânlar arasında yer alan bu dağın üzerinde Ferhat’ın Şirin’e olan aşkı için açtığı su tünelleri vardır. Şirin’e kavuşmak için dağları delen ve Şirin’in yaşadığı köye su getiren Ferhat’ın bu gayreti, unutulmaz hikâyeler arasında yer alır.

 

Siz de dilediğiniz zaman neolitik dönemden bu günlere kadar çok sayıda medeniyete başkentlik yapmış olan bu güzel şehri ziyaret edebilirsiniz. Bu noktada yapmanız gereken tek şey sayfamız üzerinden Amasya otobüs bileti almanız olur. Böylece kendine özgü mimarisi olan ve tarihi açıdan dikkatleri üzerine toplayan bu şehri yakından tanıma imkânı bulabilirsiniz. 

 

Amasya’ya Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

 

Amasya söz konusu olduğunda akıllara ilk olarak elma gelse de köklü bir tarihe sahip olan bu şehrin mutfağı da oldukça zengindir. Sayısız medeniyete ev sahipliği yapan şehrin yöresel lezzetleri de geniş bir yelpazeye sahiptir. 

 

Zamanla kendine özgü bir mutfağa sahip olan ve oldukça beğeni toplayan Amasya’da muhakkak elma tatlısının tadına bakmanız gerekir. Çiğ olarak tükettiğiniz Amasya elmasının tatlısı da bir o kadar nefis olur. Ayrıca Çılbır ya da Toyga çorbasını denemeniz gerekir. Bakla dolması da en sevilen lezzetler arasında yer alır. Çok çeşitli et ve tavuk yemeklerinin yanı sıra kebap çeşitlerini de deneyebilirsiniz. 

Sadece Türkiye’de değil, dünyada da beğeni toplayan Amasya mutfağı, yöresel lezzetleriyle gezinizi çok daha keyifli hale getirir. Özellikle şehirdeki bitki çeşitliliği kendini yemeklerde de gösterir. Hamur işleriyle de beğeni toplayan şehirde su böreğinin keyfine varmadan gezinize devam etmemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca vişneli ekmek, yuka tatlısı, zerdali gallesi ve gömlek kadayıfı gibi lezzetler de gönlünüzü fethedecek tattadır. 

Tüm bu lezzetlerin keyfine varmak için sayfamız üzerinden otobüs seferlerini inceleyebilir, uygun fiyatlı Amasya otobüs bileti alternatiflerinden yararlanabilirsiniz. Şehirde havaalanı olmadığı için karayolunu tercih edebilirsiniz. Ancak isterseniz Samsun’daki havaalanı için uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Böylece diğer bir Karadeniz şehri olan Samsun’u da görme imkânınız olabilir. Ardından otobüsle Amasya’ya geçiş yapabilirsiniz. 

 

Amasya’da Konaklama Alternatifleri

Amasya gezisi için biletinizi aldığınız gibi konaklayacağınız yer için rezervasyon işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekir. Bu konuda oldukça geniş bir seçenek yelpazesi sunan şehirde zevkinize ve bütçenize uyum sağlayan bir yer bulabilirsiniz. 

Amasya’da çok güzel tesisler mevcuttur. Bunlar genellikle konakların restore edilmesi sonucu elde edilen konaklama alternatifleridir. Halen tarihin izlerini taşıyan bu tesisler, sizi çok eski tarihlere götürür. 

İsteğe bağlı olarak çok daha küçük ama şirin otellerden birini de tercih edebilirsiniz. Uygun fiyatlı butik otellerden çok daha lüks ve büyük tesislere kadar çok sayıda alternatif beğeninize sunulur. 

Birçok kişi nehir kıyısında yer alan veya doğayla iç içe olan mekanlara yönelir. Bazıları ise termal özellikteki konaklama alanlarını tercih eder. 

Siz de kendi tercihinize uygun olan seçenekleri değerlendirebilir ve dilediğiniz yerde konaklama imkânı bulabilirsiniz. Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz biletleri inceleyerek sizin için ideal şartları sunan seçeneği tercih edebilir, ardından konaklayacağınız yer için gerekli işlemleri yapabilirsiniz. 

 

Amasya’da Ulaşım

Ulaşımı oldukça rahat olan Amasya'ya Türkiye’nin her yerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Karayolu ulaşımı açısından keyifli olan şehre otobüsle sorunsuz bir şekilde gidebilirsiniz. Hemen hemen her şehirden düzenli olarak otobüs seferi olan şehri ziyaret edeceğiniz zaman Globalbilet.com olarak sizlere sunduğumuz biletleri inceleyebilirsiniz. 

Şehirde havaalanı olmadığı için uçakla yolculuk pek tercih edilmez. Bununla birlikte bazı ziyaretçiler öncelikle Samsun’da vakit geçirmeyi planlarlar. Samsun’daki havaalanı için AnadoluJet bileti alabilir veya dilediği zaman otobüs yolculuğu yaparak Amasya’ya gidilebilir. Samsun havalimanı Amasya’ya 150 km uzaklıktadır. Siz de bu şekilde aktarmalı olarak şehre gitmek isterseniz sayfamız üzerinden en ucuz uçak biletine ulaşabilir ve doğrudan Samsun’a geçiş yapabilirsiniz. 

Amasya’ya adım attığınızda ise şehir içi ulaşım oldukça rahattır. Zaten merkezde birçok yere yürüyerek gidebilirsiniz. Diğer lokasyonlara ise otobüs ya da dolmuş kullanarak ulaşabilirsiniz. Dilerseniz taksi hizmetinden de yararlanabilirsiniz.

Çrş
5,94°
Prş
7,29°
Cum
8,62°
Cmt
14,21°
Paz
14,12°
Amasya
20 May Pzt, Güneşli
12,68°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery