Şanlıurfa

Şanlıurfa

Şanlıurfa Şehir Rehberi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin gözde şehirleri arasında yer alan Şanlıurfa, sahip olduğu değerlerle ziyaretçilerini mest eder. Tarihi ve kültürel zenginlikleriyle göz dolduran şehir, gizemli mekânlarıyla da büyüleyici bir atmosfer içeriğinde olmanızı sağlar.

Çok çeşitli tarihi yerlerinin ve ilgi çekici yapılarının yanı sıra doğal güzellikleriyle dikkatleri üzerine çeken Şanlıurfa, Peygamberler Şehri olarak da bilinir. Camileri, antik kentleri, müzeleri, kaleleri ile ziyaretçilerine muazzam bir deneyim yaşatan şehirde mutfak kültürü de oldukça zengindir. 

Aynı zamanda bahar aylarında çok çeşitli festivallere ev sahipliği yapan şehirde unutulmaz bir gezi için bizden destek alabilirsiniz. Sayfamız üzerinden mevcut uçak ya da otobüs bileti seçeneklerine göz atabilir ve tatiliniz için ilk adımı atabilirsiniz. 

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler 

Türkiye’de ziyaret edilmesi gereken şehirlerin ilk sıralarında yer alan Şanlıurfa, gezilecek yerlerinin fazlalığı ile ön plana çıkar. Tarihi yapıların yanı sıra inanç turizmiyle de dikkatleri üzerine çeken bu güzel şehirde doğal güzellikler de göz doldurur. 

Şehre gittiğinizde kısa sürede şehri gezmeniz mümkün değildir. Birbirinden güzel mekânları gezebilir, eşsiz bir tatilin mimarı olabilirsiniz. Şehirde gezilmesi gereken ilk beş yer ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Urfa’ya adım attığınızda ziyaret etmeniz gereken ilk yer Balıklıgöl olur. Halil-ür Rahman Gölü olarak da bilinen bu yer, şehrin simgesi haline gelmiştir. İnanç bakımından oldukça önemli bir değere sahip olan Balıklıgöl’ün hikâyesi de oldukça ilgi çekicidir. Hz. İbrahim’in putperestliğe karşı mücadelesini anlatan mekânı görmeden şehirden ayrılmamalısınız.
  • Dünya genelinde adından bahsettiren, kitaplara ve filmlere konu olan Göbeklitepe’yi de gezmeniz gerekir. Keşfiyle tarihteki doğru bilinen yanlışları ortaya çıkaran bu yer, inanç sisteminin yerleşik hayata geçilmesinin çok öncesine dayandığını gösterir. Buradaki 11.500 yıllık ibadethane görülmeye değer bir zenginliktir.
  • Şehirde ziyaret etmeniz gereken bir diğer yer ise Hz. İbrahim Mağarası olur. Hz. İbrahim’in doğduğuna inanılan ve 7 yaşına kadar yaşadığı düşünülen bu mağara, şehrin en önemli mekânlarından biridir. Eşsiz bir atmosferi olan yerde bulunan suyun da şifalı olduğuna inanılır.
  • Şehrin kültürel ve sosyal yapısını keşfetmek için Tarihi Şanlıurfa Çarşıları’nı gezmeniz gerekir. İki sıra halinde dükkanların yer aldığı çarşıda yöreye özgü eşyaları inceleyebilirsiniz. Dilerseniz alışveriş yaparak şehri anımsatacak hatıralar edinebilirsiniz.
  • Şehrin tarihi dokusunu bizzat keşfetmek için Şanlıurfa Kalesi’ni ziyaret etmeniz gerekir. Dambak Tepesi’nde yer alan bu kalenin M.Ö. 2000 yılında inşa edildiğine inanılır. Sıradan bir tarihi yapı olarak görülmemesi gereken bu kalenin dini açıdan da değeri büyüktür. Kalenin üzerinde iki farklı sütun vardır. Bu sütunlar Hz. İbrahim ile ilişkilendirildiği için dikkatleri üzerine çeker.

Peygamberler Şehri olarak bilinen bu güzel şehri gezmek için sayfamıza göz atabilir ve en ucuz uçak biletine ulaşabilirsiniz. Dilersiniz en cazip Şanlıurfa otobüs biletine de sahip olabilir ve otobüs yolculuğunun keyfine varabilirsiniz. 

Şanlıurfa’ya Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Güneydoğu Anadolu mutfağının hâkim olduğu şehirde birbirinden nefis yöresel lezzetler sizi bekler. Şehrin gezilecek yerlerinin güzelliğinin yanı sıra yöresel yemeklerin keyfine de varabilir ve unutulmaz bir gezinin planlamasını yapabilirsiniz. 

Şehre adım attığınız gibi Şanlıurfa’nın mutfağında kebap çeşitlerinin ve et yemeklerinin ön planda olduğunu görürsünüz. Özellikle çiğ köftesiyle ilgi gören şehirde bu lezzeti denemeden vakit geçirmemelisiniz. Ayrıca Urfa kebabını tatmalısınız. Koyun kıymasından yapılan bu lezzet, eşsiz bir tada sahiptir. 

Hamur işleri arasında yer alan ağzı açık, kıymalı yöresel lezzetlerdendir. Ayrıca bostana salatası, tepsi kebabı, şıllık tatlısı, burma kadayıfı gibi tatları da denemenizi tavsiye ederiz. 

Tarihi ve kültürel birikimiyle adından sıklıkla bahsettiren bu şehirde eşsiz lezzetlerin de keyfine varmak için sayfamız üzerinden otobüs ya da uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Böylece ihtiyaçlarınız ve bütçeniz doğrultusunda bilet seçiminizi yapabilirsiniz. 

Şanlıurfa’da Konaklama Alternatifleri

Her mevsim geniş bir ziyaretçi kitlesine ev sahipliği yapan Şanlıurfa, konaklama alternatifleri bakımından da oldukça zengindir. İhtiyaçlarınız ve bütçeniz doğrultusunda konaklayacağınız yerin seçimini kolaylıkla yapabilirsiniz. 

Şehirde konforlu ve lüks otellerden butik otellere kadar çok sayıda farklı seçenek bulunur. Dilerseniz şehir merkezinde yer alan otellere bakabilir dilerseniz de doğayla iç içe alanlarda kalmayı tercih edebilirsiniz. Harran ve civarında yer alan konaklama alternatiflerini inceleyerek kırsal bölgenin tadını çıkarabilirsiniz. 

Şehir merkezinde kalırsanız toplu taşıma araçlarına yakın olabilir ve çok daha kısa sürede fazla sayıda yeri ziyaret etme imkanı bulabilirsiniz. Özellikle yöreye özgü bir mimariye sahip olan çok sayıda konaklama alanı bulunur. Bunlar arasından tercihinizi yaparak Şanlıurfa’ya özgü bir atmosfer içerisinde bulunmanın keyfine varabilirsiniz. 

Global Bilet olarak sayfamızda sizlere sunduğumuz Şanlıurfa uçak bileti ya da Şanlıurfa otobüs bileti seçenekleri arasından tercihinizi yaptıktan sonra mutlaka konaklama yerinizi ayarlamalısınız. 

Şanlıurfa’da Ulaşım

Şanlıurfa’ya gideceğiniz zaman dilerseniz otobüs dilerseniz de uçak yolculuğunu tercih edebilirsiniz. Her iki seçenek için de bizden destek alabilirsiniz. Sayfamız üzerinden otobüs için bilet alabileceğiniz gibi Türk Hava Yolları bileti ya da AnadoluJet bileti seçeneklerine de göz atabilirsiniz. 

Şanlıurfa GAP Havaalanı’ndan merkeze ulaşım oldukça kolay ve rahattır. Havaş otobüslerine binerek 40 dakikalık bir yolculuğun ardından merkeze varabilirsiniz. Şehirde toplu taşıma sistemi de oldukça gelişmiştir. Otobüs ve minibüs yardımıyla istediğiniz herhangi bir yere kolaylıkla gidebilir, istediğiniz her yeri zahmetsizce gezebilirsiniz. Dilerseniz taksiye binebilir ya da araç kiralayarak kısa sürede çok sayıda mekanı görme imkanına sahip olabilirsiniz. Eğer şehir merkezinde bir otelde kalıyorsanız merkezdeki birçok yere yürüyerek de kolaylıkla gidebilirsiniz. 

Globalbilet.com olarak sizlere sunduğumuz AnadoluJet ve THY bileti seçeneklerini inceleyebilir, ihtiyaçlarınız doğrultusunda seçiminizi yapabilirsiniz. Böylece Şanlıurfa gibi unutulmaz şehirde muhteşem bir tatile adım atabilirsiniz.

Mon
20.2°
Tue
16.69°
Wed
18.58°
Sanliurfa
18 Apr Thu, Sunny
19.57°
Fri
19.26°
Sat
17.27°
Mobile App
Google PlayApp StoreApp Gallery