Kars

Kars

Kars Şehir Rehberi

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve bölgedeki en sevilen şehirlerden biri olan Kars’ın Ermenistan’a ve Gürcistan’a sınırı vardır. Bu nedenle konum olarak oldukça önemli olan şehir, oldukça soğuk bir iklime sahiptir. Çok eski tarihlerden bu yana sayısız medeniyete topraklarında hayat veren bu güzel şehir, özellikle kış aylarında eşsiz bir doğaya sahip olur. Hem doğal güzellikleriyle hem tarihi birikimiyle hem de kış sporlarına imkân tanıyan tabiatıyla da dikkatleri üzerine çeker. 

Özellikle dünya genelinde sadece Alp Dağları’nda ve Kars’ta oluşan kristal taneli karı görmek için şehri ziyaret edebilir, şehrin kendine özgü tarzını keşfedebilirsiniz. Kış aylarında hem yabancı hem de yerli turistlerin ilk adreslerinden biri olan şehri ziyaret etmek için sayfamız üzerinden uçak ya da otobüs bileti seçeneklerine göz atabilirsiniz. İhtiyaçlarınıza uygun şartları sunan biletlerin rezervasyon işlemlerini hallederek Kars gezinizin ilk aşamasını gerçekleştirebilirsiniz. 

Kars’ta Gezilecek Yerler 

Muazzam bir doğal güzelliğe sahip olan şehirde tarihi mekânlar da oldukça fazladır. Uzun yıllar boyunca farklı milletlerin hâkimiyeti altında kalan kalan Kars, eşsiz değerleriyle size geçmişten unutulmaz izler gösterir. Şehre gittiğinizde imkânınız varsa 4 ya da 5 gün kalmanızı tavsiye ederiz. Böylece şehirde görmeniz gereken pek çok yeri ziyaret etme imkânı bulabilirsiniz. Şayet az zamanınız varsa gezilecek yer listesinin ilk beş sırasında şunlar yer alır:

  • Mimari açıdan oldukça beğeni toplayan Rus Dönemi Kız Mektebi’ni görmeniz gerekir. 1883 senesinde inşa edilmiş olan bu tarihi yapı, rahibeler okulu olarak da uzun seneler boyunca hizmet vermiştir.

 

  • Şehre gittiğinizde zamanında Kars Anlaşması’nın imzalanmış olduğu Valilik Binası ve Defterdarlık Binası’nı ziyaret etmeniz gerekir. Eşsiz dokusuyla beğeni toplayan bu yapı, sizi eski tarihlere götürür.

 

  • Şehrin tarihi zenginliklerini keyfetmek için Ani Antik Kenti’ni de görmeniz gerekir. Birçok farklı kültüre ev sahipliği yapan mekânı gezerek zamanda yolculuk yapabilirsiniz.

 

  • 12 Havari Kilisesi’ni görmeden şehirden ayrılmamalısınız. 932 ve 937 yıllarında inşa edilen kilise, muazzam bir mimariye sahiptir. Kubbesinde de 12 tane insan figürü bulunur ve bunlar 12 Havariyi simgeler. Ünlü bir Ermeni ailesi tarafından yaptırılan kilise, herkesin beğenisini toplar.

 

  • Şehre gittiğinizde şehirle özdeşleşen Kars Kalesi’ni görmeniz gerekir. 1100’lü yıllarda Selçuklular tarafından yaptırılan kale, Timur döneminde yıkılmış olsa da III.Murat fermanıyla Lala Mustafa Paşa tarafından tekrar yaptırılmıştır. O günden beri varlığını sürdürmeyi başaran kale, oldukça keyifli bir seyir keyfini sizlere sunar.

Bu güzel şehrin tüm değerlerini keşfetmek için bizden destek alabilirsiniz. Sayfamızda yer alan seçenekleri inceleyerek en ucuz uçak biletine ulaşabileceğiniz gibi en cazip Kars otobüs biletine de sahip olabilirsiniz. Bu sayede keyifli ve eğlenceli bir gezi organize edebilirsiniz. 

Kars’a Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Türkiye’nin doğusunda yer alan ve soğuk iklimi, doğal güzellikleri, tarihi birikimi ile dikkatleri üzerine çeken Kars, oldukça zengin bir mutfağa sahiptir. Şehre gittiğinizde birbirinden güzel bu yerleri gezerken yemek molalarınızı da çok daha keyifli ve eğlenceli hale getirebilirsiniz. 

Kars dendiği zaman akıllara ilk olarak kaz eti gelir. Şehirde kaz etiyle hazırlanan birbirinden leziz tatlar mevcuttur. Bunlar arasından seçiminizi yaparak lezzetli bir öğün geçirebilirsiniz. Şehrin yöresel lezzetlerinden biri olan hangeli de denemeniz gerekir. Mantıya benzer bir yemek olan bu lezzet; sarımsaklı yoğurt, baharat ve pişmiş soğan ile servis edilerek beğeninize sunulur. Bunların bazılarında kıyma bazılarında ise patates gibi dolgular yer alır

Oldukça ağır olmasına rağmen piti yemeden şehirden ayrılmamalısınız. Eşsiz bir lezzete sahip olan bu yemek, uzun süre kısık ateşte pişirilen kuzu ve nohut ile yapılır. Eşsiz bir lezzet ortaya çıkaran bu yemeğin keyfine varabilirsiniz. Bunlara ek olarak Kars kaşarını, erişte pilavını, evelik çorbasını, umaç helvasını, keteyi ve Kars balını denemeniz gerekir. 

Tüm bu lezzetlerin keyfine varmak ve şehrin mutfağını yakından tanımak için sayfamız üzerinden otobüs ya da uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Bu sayede unutulmaz bir tatilin mimarı olabilirsiniz.

Kars’ta Konaklama Alternatifleri

Şehre gittiğinizde konaklayabileceğiniz çok sayıda yer mevcuttur. Özellikle son yıllarda şehirde bulunan otellerin sayısında büyük bir artış vardır. Bu sayede dilediğiniz zaman şehri ziyaret edebilir ve zahmetsizce kalabileceğiniz yeri bulabilirsiniz. 

Butik otellerin yanı sıra 4 ya da 5 yıldızlı konaklama yerlerini de tercih edebilirsiniz. Böylece ihtiyaçlarınıza yanıt veren ve bütçenizi aşmayan seçeneklere anında ulaşabilirsiniz. Ayrıca pansiyon, öğretmenevi gibi seçenekler de bulunur. 

Özellikle şehir merkezinde yer alan otelleri tercih etmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede ziyaret edeceğiniz yerlere çok daha kısa sürede gidebilir ve kısa sürede çok daha fazla yeri görebilirsiniz. 

Şehirdeki birçok otele online olarak rezervasyon yaptırılması mümkün değildir. Bunları telefonla arayarak gerekli işlemleri yaptırmanız gerekir. Öncelikle sayfamız üzerinden yolculuğunuz için bilet seçeneklerine bakabilir ve sizin için uygun olan seçeneklere yönelebilirsiniz. Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz Kars uçak bileti ya da Kars otobüs bileti seçenekleri arasından tercihinizi yaptıktan hemen sonra kalacağınız yerle ilgili gerekli işlemleri yapabilirsiniz. 

Kars’ta Ulaşım

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Kars'a ulaşım oldukça rahattır. Şehre giderken kara yolu, demir yolu veya hava yolu seçeneklerinden dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Otobüs ve uçak yolculuğunuz için ihtiyacınız olan bilet alternatiflerine sayfamız üzerinden bakabilirsiniz. Kars’a uçakla gideceğiniz zaman ise Türk Hava Yolları bileti alabileceğiniz gibi AnadoluJet bileti için de rezervasyon işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede de zahmetsizce şehre varma imkanını bulabilirsiniz. 

Şehre vardığınızda ise çok sayıda otobüs ve dolmuş bulunur. İstediğiniz herhangi bir yere kolaylıkla gidebileceğiniz şehirde taksiye de binebilirsiniz. Aynı zamanda araç kiralama sisteminden de yararlanabilirsiniz. 

Globalbilet.com olarak sizlere AnadoluJet ve THY bileti konusunda oldukça zengin bir seçenek yelpazesi sunarız. Böylece saniyeler içerisinde aradığınız bilet alternatiflerine ulaşabilirsiniz. 

Kars
20 Jun Thu, Rainy
15.04°
Fri
10.29°
Sat
11.64°
Sun
12.3°
Mon
13.33°
Tue
11.94°
Mobile App
Google PlayApp StoreApp Gallery