Elazığ

Elazığ

Elazığ Şehir Rehberi

Doğu Anadolu Bölgesi’nin gözde şehirlerinden biri olan Elazığ eşsiz doğal güzelliklerinin yanı sıra zengin tarihi birikimiyle dikkatleri üzerine çeker. Tarih boyunca çok çeşitli toplulukları bünyesinde ağırlayan ve çok sayıda tarihi yapıyı topraklarında muhafaza eden bu güzel şehir, sizi geçmişte benzersiz bir yolculuğa çıkarır. 

Kendine özgü bir stili olan şehirde birbirinden farklı müzeler mevcuttur. Buraları ziyaret ettiğinizde şehrin kültürel ve tarihi dokusunu ruhunuzda hissedebilir, ihtişamlı yapılarıyla kaleleri görme fırsatına sahip olabilirsiniz. 

Şehrin ruhunu yansıtan mekânları ziyaret ederek bu bölgede yaşayan insanların hayata yaklaşımını yakından görebilirsiniz. Mağarasından tarihi pazar alanlarına kadar farklı nüansları sizlere yansıyan şehrin gastronomi açısından da hayran olunacak lezzetleri mevcuttur. 

Şehrin tüm bu güzelliklerini görmek ve şehri yakında tanımak için bizden destek alabilir, web sitemizde yer alan uçak ya da otobüs bileti seçeneklerine göz atabilirsiniz. Böylece bir ömür yüzünüzde tebessümle hatırlayacağınız bir gezinin mimarı olabilirsiniz. 

Elazığ’da Gezilecek Yerler 

Oldukça köklü bir geçmişe sahip olması nedeniyle çok çeşitli tarihi yapılara ve eserlere ev sahipliği yapan Elazığ, aynı zamanda eşsiz doğasıyla da göz doldurur. Benzersiz doğal güzellikleriyle gönülleri fetheder ve ziyaretçilerine muazzam bir görsel şölen sunar: 

Keşif meraklısı olan gezginlerin ilk adreslerinden biri olan şehre gittiğinizde ise kısa sürede bütün güzellikleri görmeniz mümkün olmaz. Ancak Elazığ’ı ziyaret ettiğinizde kesinlikle görmeniz gereken ilk beş yer şu şekilde sıralanabilir:

  • Elazığ söz konusu olduğunda akıllara ilk olarak Harput Kalesi gelir. Şehre 7 km uzaklıkta olan bu tarihi yapıyı görmeden şehirden ayrılmamalısınız. MÖ 2000 yılında inşa edildiği tahmin edilen yapının inşaatında ise su yerine süt kullanıldığına inanılır. Bu nedenle kalenin bir diğer adı ise Süt Kalesi olarak bilinir.
  • Şehri ziyaret ettiğinizde görmeniz gereken bir diğer mekân ise Ulu Cami olur. Artuklular döneminde yapılan bu yapı, minaresiyle adından sıklıkla bahsettirir. 7 derecelik eğimi olan minare, ünlü Pisa Kulesi’nden daha fazla eğime sahiptir.
  • Harput’a gittiğinizde doğal güzelliğiyle göz dolduran Buzluk Mağaraları’nı da görmeniz gerekir. Bu mağaralarda yer altı hava akımları bulunur. Bu sayede mağaranın içi sıcak yaz günlerinde soğuk iken dondurucu kış aylarında sıcak olur.
  • Şehre gittiğinizde Türkiye’nin ikinci büyük suni gölü olan Keban Baraj Gölü’nü ziyaret etmelisiniz. Eşsiz bir seyir keyfi sunan bu gölün kenarında ise balıkçılar bulunur. Bu bölgede bulunan restoranlarda ise dilediğiniz zaman balık keyfi yapma olanağınız olur.
  • Şehrin en büyük değerlerinden biri de Tarihi Kapalı Çarşı olur. Şehir merkezinde yer alan bu kapalı çarşı, 1928 yılından bu yana varlığını sürdürür. Bu çarşıda şehirde yaşayan kişilerin yaşam tarzını yakından görebilir ve şehri tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Çarşıdan ise yöreye özgü lezzetleri alabilirsiniz.

Şehrin tüm güzelliklerini görmek ve kendine özgü dokusunu hissetmek için siz de Elazığ gezisi organize edebilirsiniz. Bu süreçte yapmanız gereken ilk şey ise sayfamız üzerinden en uygun fiyatlı Elazığ otobüs biletine sahip olabilirsiniz. Dilerseniz uçak yolculuğunu tercih ederek en ucuz uçak biletine de ulaşabilirsiniz. 

Elazığ’a Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Şehri ziyaret ettiğinizde muazzam bir mutfak kültürüyle karşı karşıya kalırsınız. Doğal güzelliklerinin ya da tarihi yapılarının yanı sıra gastronomi açısından da oldukça cazip bir şehirdir. Sadece eşsiz lezzetleri için bile şehri ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Zira Elazığ gastronomi turizmiyle de oldukça güçlüdür. Özellikle et yemekleriyle gönülleri fetheden Elazığ mutfağı, süt ürünleriyle de dikkatleri üzerine çeker. Tatlı olarak ise şavak tulumu ile beğeni toplar. 

Şehrin yöresel lezzetleri oldukça sıra dışıdır. Bu nefis yemekleri ancak Elazığ’da hakkıyla deneyimleme şansına sahip olursunuz. Hele ki tatlı peynirli ekmeğini yerken parmaklarınıza dikkat etmeniz gerekir. 

Şehrin şarap kültürü de oldukça zengindir. Özellikle Öküzgözü şarabıyla tüm dünyada tanınan şehir, ziyaretçilerine tarif edilemez bir lezzet şöleni sunar. Lorik çorbası, içli köftesi, küncülü köftesi ve kömbesi ile bilinen Elazığ mutfağını yakından tanımak için unutulmaz bir gezi planı yapabilirsiniz. Sayfamız üzerinden otobüs ya da uçak bileti seçeneklerine göz atarak kendiniz için ideal olanı tercih edebilirsiniz. 

Elazığ’da Konaklama Alternatifleri

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan diğer şehirlere geçiş noktasında yer alan şehre çok sayıda ziyaretçi geldiği için konaklama alternatifleri de oldukça fazladır. İhtiyacınıza ya da bütçenize bağlı olarak küçük butik otellerden 5 yıldızlı lüks otellere kadar çok sayıda seçenekler şehirde sizi bekler. 

Elazığ’a gideceğiniz zaman biletinizi ayarladığınız gibi konaklayacağınız yeri de organize etmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede ilerleyen süreçte kötü bir sürprizle karşılaşmamış olursunuz. 

Şehirde konaklayacağınız zaman ise özellikle merkezdeki otelleri tercih etmeniz faydanıza olur. Bu sayede gitmek istediğiniz her yere ulaşım sağlayabileceğiniz araçlara kolaylıkla binebilir, şehir merkezinde dilediğiniz gibi gezebilirsiniz. Şehrin kültürel yapısını o şehirde yaşayan insanların arasında daha rahat anlarsınız. 

İsteğe bağlı olarak tarihi birikimiyle ön planda olan Harput’ta da konaklayabilirsiniz. Oldukça uygun fiyatlı otellere ve pansiyonlara bu bölgede ulaşabilirsiniz. Doğayla iç içe vakit geçirmek için ise Hazar Gölü çevresinde bulunan otellere ya da tatil köylerine göz atabilirsiniz.

Bu güzel şehri görmek için bizden destek alabilirsiniz. Global Bilet olarak sizlere sunduğumuz Elazığ uçak bileti ya da Elazığ otobüs bileti seçeneklerini inceleyebilir ve tercihinizi yapabilirsiniz. 

Elazığ’da Ulaşım

Geçiş noktaları üzerinde yer alan Elazığ’a gidişiniz oldukça rahat olur. İsterseniz otobüs yolculuğunu tercih edebilir isterseniz de uçak seyahatine yönelebilirsiniz. Özellikle İstanbul gibi uzak noktalardan Türk Hava Yolları bileti ya da AnadoluJet bileti alarak doğrudan şehre uçabilirsiniz.

Şehre vardığınızda ise havalimanından ya da otogardan istediğiniz yere kolaylıkla gidebilirsiniz. Şehir içerisinde toplu taşıma araçları oldukça fazladır. İster özel halk otobüslerini isterseniz de belediye otobüslerini kullanarak planladığınız yere kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir içerisinde minibüsle ulaşım da kolaydır. 

Türkiye’nin doğusunda kalan bu ilgi çekici şehri ziyaret etmek için sayfamız üzerinden bilet seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Globalbilet.com olarak sizlere AnadoluJet ve THY bileti konusunda çok çeşitli alternatifler sunarız. Ayrıca otobüsle de dilediğiniz zaman şehre gitme imkânını en uygun bilet fiyatları ile elde edebilir, bu güzel şehri yakından tanıma şansını değerlendirebilirsiniz. 

Elazig
20 Jun Thu, Sunny
21.44°
Fri
26.23°
Sat
24.49°
Sun
27.23°
Mon
26.49°
Tue
24.71°
Mobile App
Google PlayApp StoreApp Gallery