Adıyaman

Adıyaman

Adıyaman Şehir Rehberi

Tarihi mekanları sevenler için ideal bir gezi alanı olan Adıyaman, tarih ve kültür turizminin gözde şehirlerinden biri olarak karşınıza çıkar. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin kuzey batı tarafında yer alan şehir, bölgede en büyük 5. şehir olarak kabul edilir. 

Sadece tarihi ve kültür zenginlikleriyle değil, aynı zamanda gastronomi açısından da oldukça çeşitli seçenekler sunan bu benzersiz şehir, birbirinden leziz yemekleriyle gönülleri fetheder. Siz de tarihi birikimi oldukça zengin olan bu şehri gezmek için şehri ziyaret edebilir ve birçok önemli yeri görebilirsiniz. Bu süreçte yöreye özgü tatları deneyimleyebilir ve kendinizi şehrin kültürel dokusuna çok daha aşina hissedebilirsiniz. 

Bu güzel şehri görmek için yapmanız gereken tek şey ise sayfamız üzerinden mevcut uçak ya da otobüs bileti seçeneklerine göz atmanız olur. Bu sayede sizin için en uygun olan bilete ulaşabilir ve gezinizi mümkün olduğunca ekonomik hale getirebilirsiniz. 

Adıyaman’da Gezilecek Yerler 

Oldukça köklü bir tarihi olan şehirde kültürel birikim de çok zengindir. Bu nedenle çok çeşitli tarihi yapılar Adıyaman’da sizi bekler. Gezi planınızı oluştururken dikkatli davranırsanız bir ya da iki gün içerisinde pek çok yeri görme imkânınız olur. Bu nedenle hafta sonu kaçamağı için bile bu şehri tercih edebilirsiniz. 

Şehre gittiğinizde kesinlikle görmeniz gereken ilk 5 yer ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Adıyaman şehir merkezinde yer alan ve tarihi dokusuyla görenleri büyüleyen Mor Petrus ve Mor Pavlus Kilisesi’ni ziyaret etmeniz gerekir. Burada haftanın her günü 3 vakit ibadet gerçekleştirilir. Pazar günleri ise halk da ibadete katılım gösterir ve Kutsal Ayin yapılır. Şehirde bulunan çok sayıda Süryani’ye ev sahipliği yapan şehirde bu kilise oldukça rağbet görür.

 

  • Şehir merkezinde bulunan eski yapılar bakımsızlıktan yıkılmış durumdadır. Bununla birlikte Keleş Konağı halen eşsiz bir duruşa sahiptir. Belediyeye tahsis edilen bu konak, ziyaretçilere görsel bir şölen sunan bir kültür merkezi gibi işlev gösterir. Adıyaman Kalesi’nin eteklerinde olan bu konağa giderken kaleyi de görme imkânı bulursunuz.

 

  • Merkeze 4 km uzaklıkta yer alan ve tarihi dokusuyla göz dolduran Perre Antik Kenti’ne gitmeniz gerekir. Çok eski tarihlerde Kommagene İmparatorluğu’nun 5 büyük kenti arasında yer alan bu antik kent, genel olarak bir mezarlık alanıdır. Malatya ile Samsat arasında önemli bir geçiş noktası olan bu kent, oldukça büyük bir lojistik değere sahip olduğu için farklı kültürel dokuları bünyesinde barındırır. Mezarlık çok geniş olduğu için çok sayıda mezarı barındırır ve bu mezarların her biri farklı özelliklere sahiptir.

 

  • Karakuş Tümülüsü de Kommagene İmparatorluğu döneminde inşa edilen bir yapıdır. Burada kraliyet ailesinde yer alan kadınların mezarları bulunur. Anıt mezar ya da türbe olarak bilinen Karakuş Tümülüsü’nün girişinde 20 metrelik sütun vardır ve bu sütunun üzerinde Kara Kartal heykeli bulunur. Göklerin hâkimi anlamına gelen kartal, kraliyetin üç farklı sembolünden biridir. Anıt mezarın içeriğinde 3 sütun daha vardır. Ayrıca mezarlarda çok çeşitli kabartmalar mevcuttur.

 

  • Antik Cabinas çayı üzerinde yer alan ve yaklaşık olarak 2000 yıldır varlığını sürdüren Cendere Köprüsü, Severus Köprüsü olarak da bilinir. Bu Roma köprüsü 30 metre yüksekliğe ve 120 metre uzunluğa sahiptir. Taş köprü mimarisi bakımından oldukça dikkat çeken bu köprü, dünya genelinde en başarılı yapılardan biridir.

Tarihi birikimiyle büyük ilgi gören Adıyaman’ı ziyaret etmek için dilerseniz uçak yolculuğunu tercih edebilir dilerseniz de otobüs seyahatine öncelik verebilirsiniz. Her iki seçenek için de bizden destek alabilirsiniz. Sayfamızda en ucuz uçak biletine ulaşabileceğiniz gibi en cazip Adıyaman otobüs biletine sahip olabilirsiniz. Böylece Adıyaman gezinizi çok daha ekonomik hale getirebilirsiniz. 

Adıyaman’a Gidildiğinde Tadılması Gereken Lezzetler

Çok eski tarihlerden bu yana birbirinden farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan şehrin yemek kültürü de oldukça zengindir. Büyük ilgi gören Adıyaman mutfağında özellikle Çiğköfte ve Besni Tavası yemeniz gerekir. Bu iki lezzet de şehrin patentli ürünleri arasında yer alır. 

Bunların yanı sıra içli köfte konusunda da oldukça başarılı olan şehirde Kavurmalı Hıtap, Buhara Pilavı, Yarpuzlu Köfte, Tevenk Sarması gibi lezzetleri de deneyimleyebilirsiniz. 

Tüm bu lezzetler için esnaf lokantalarını tercih edebilirsiniz. Dilerseniz Atatürk Barajı kıyısında yer alan restoranlarda da birbirinden leziz yöresel yemeklerin tadına bakabilirsiniz. 

Tarihi açıdan dolu dolu bir şehir olan Adıyaman’da gezerken çok çeşitli yöresel lezzetlerin keyfine varmak için sayfamız üzerinden otobüs ya da uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Böylece kendiniz için ideal bir gezi planı oluşturmanın ilk adımını atabilirsiniz. 

Adıyaman’da Konaklama Alternatifleri

Şehirde çok sayıda otel bulunur. Bunların bazıları lüks ve modern konaklama alternatifleri arasında yer alırken diğerleri çok daha ekonomik ve mütevazi butik oteldir. Bu sayede kendi ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun alternatiflere kolaylıkla ulaşabilir, gezinizi istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. 

Adıyaman’daki konaklama yerleri genel olarak diğer şehirlere kıyasla çok daha uygun fiyatlıdır. Zaten bir gece ya da iki gece konaklamanız yeterli olacaktır. 

Dilerseniz şehir merkezinde yer bakabilir dilerseniz de farklı bölgelerde konaklayabilirsiniz. Özellikle Tut bölgesi doğa turizmi açısından oldukça önemli bir yerdir. Burası flora yaşam merkezi olduğu için bu küçük ilçede doğa turizmini tercih edenler için ideal şartları sunan konaklama tesisleri de bulunur. 

Ayrıca özellikle Nemrut’u ziyaret etmek ve orada dolu dolu vakit geçirmek istiyorsanız bu bölgede de butik oteller ya da özel kamp alanları mevcuttur. Gaziantep, Şanlıurfa veya Diyarbakır gibi büyük illere yakınlığından dolayı Adıyaman farklı illerden de ziyaretçi alır. Mesela, iş için Gaziantep uçak bileti alıp bu ilimize geldiğinizde eğer vaktiniz varsa Global Bilet olarak sayfalarımızdan uygun Adıyaman otobüs bileti seçeneklerini değerlendirebilir, bu güzel ilimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Ancak önceden rezervasyonunuzu yaptırmakta fayda vardır. Bu sayede şehre gittiğinizde herhangi bir sorunla karşılaşmadan konaklayacağınız yere yerleşebilir ve gezeceğiniz lokasyonlar için güç toplayabilirsiniz. 

Adıyaman’da Ulaşım

Adıyaman’da havaalanı bulunduğu için uçakla seyahat edebilir veya otobüse binerek karayolunu tercih edebilirsiniz. Sayfamız üzerinden Türk Hava Yolları bileti alabileceğiniz gibi AnadoluJet bileti için de rezervasyon işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

Şehre adım attığınızda ise şehir merkezine kolaylıkla gidebilirsiniz. Bununla birlikte Adıyaman şehir içi ulaşımı bakımından çok yeterli değildir. Ayrıca gezilecek yerlerin birçoğu da merkeze uzaktır. Bu nedenle araç kiralamanız vakit kaybı yaşamamanız adına akıllıca olur. 

Siz de bu güzel şehrin tüm değerlerini yakından görmek ve şehri daha iyi tanımak için sayfamız üzerinden bilet seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Globalbilet.com olarak sizlere AnadoluJet ve THY bileti konusunda oldukça zengin bir seçenek yelpazesi sunarız. Böylece kendiniz için en ideal şartları oluşturabilir ve unutulmaz bir Adıyaman gezisi oluşturabilirsiniz.

Fri
18.0°
Sat
17.5°
Sun
17.43°
Adiyaman
20 May Mon, Cloudy
20.32°
Tue
21.32°
Wed
22.05°
Mobile App
Google PlayApp StoreApp Gallery