Yurt Dışına Çıkacaksanız...

SEYAHATTEN ÖNCE

 • Yurt dışına çıkmadan önce, pasaportunuzun geçerlilik süresinin yeterli olduğundan, pasaportunuzda herhangi bir tahrifat (yırtık, kazıntı, silinme vb.) bulunmadığından emin olunuz.
 • Seyahat edeceğiniz ülkenin vize rejimini kontrol ediniz. Türk vatandaşlarının tabi olduğu vizelere ilişkin, Pasaport türlerine göre detaylandırılmış güncel listeye  “http://www.mfa.gov.tr/turk-vatandaslarinin-tabi-oldugu-vize-uygulamalari.tr.mfa” adresinden ulaşabilirsiniz.
 • Seyahat edeceğiniz ülkenin, ülkeye girişte bir takım özel koşullar (belli bir miktarda nakit para bulundurma, otel rezervasyonu, belli aşıların yapıldığına dair aşı kağıdı bulundurulması zorunluluğu gibi) arayıp aramadığını araştırınız.
 • Seyahat edeceğiniz ülke/ülkelerde belli hastalıklara karşı aşı zorunluluğu bulunup bulunmadığını araştırınız, varsa bu aşıları yaptırınız; gideceğiniz ülkelerde kalış süresinin uzun olması durumunda yapılması gerekebilecek ilâve aşılar da olabileceğini hatırınızda tutunuz.
 • Gideceğiniz ülkenin gümrük uygulamaları hakkında bilgi edininiz. Pek çok ülkenin, ülkeye girişte belli miktarın üzerindeki para ve mücevheratın deklare edilmesini zorunlu kıldığını unutmayınız.
 • Pasaport fotokopinizi, T.C. Kimlik Numaranızı, varsa seyahat sigortası poliçenizin bir örneğini, gideceğiniz ülkede ikamet edeceğiniz yerin adresini ve telefon numarasını, uluslararası seyahatinizi gerçekleştirirken bineceğiniz uçak, tren, otobüs veya dolmuş biletinizin birer örneğini aile bireylerinize ve yakın arkadaşlarınıza bırakınız.
 • Cüzdanınızda ve pasaportunuzun içinde, size bir şey olması hâlinde, ulaşılabilecek iki kişinin iletişim bilgilerini bulundurunuz.
 • Seyahat edeceğiniz ülkedeki Türk Büyükelçiliğinin, Başkonsolosluklarının ve Konsolosluk Çağrı Merkezi’nin iletişim bilgilerini kaybetmeyeceğiniz bir yere not ediniz. Yurt dışındaki Büyükelçilik ve Başkonsolosluklarımızın iletişim bilgilerine ve adreslerine T.C. Dışişleri Bakanlığının “ http://www.mfa.gov.tr/yurtdisi-teskilati.tr.mfa ” internet sayfasından ulaşabilirsiniz.
 • Yanınızda yeterli miktarda nakit döviz bulunduğundan emin olunuz. Mümkün olduğu takdirde, yanınıza kredi kartı veya seyahat çeki de alınız. Kredi kartınızın veya seyahat çeklerinizin kaybolması ya da çalınması durumunda, başvurabileceğiniz banka telefon numaralarını ayrı bir yere not alınız.
 • Gideceğiniz ülkenin güvenlik durumuna ilişkin bilgi edininiz. T.C. Dışişleri Bakanlığının veya seyahat edeceğiniz ülkedeki Büyükelçiliğimizin internet sayfalarında bulunan “seyahat uyarılarını” dikkate alınız. Seyahat uyarılarına Bakanlığımızın “http://www.mfa.gov.tr/sub.tr.mfa?b3026181-6b8f-4fc6-9327-a5113446ce95“ internet adresinden ulaşabilirsiniz.
 • Gideceğiniz ülke hakkında bir seyahat rehberi satın alınız, yapılan güncel yayınları takip ediniz ve internette araştırma yapınız. Gideceğiniz ülkedeki kanunları ve farklı adetleri önceden öğrenmeye çalışınız.
 • Özel seyahat sigortası yaptırmanız yararlı olacaktır. Seyahat sigortanızın bulunmaması hâlinde, yurt dışında karşılaşabileceğiniz sağlık sorunlarının tüm maliyetini tek başınıza üstlenmek zorunda kalabileceğinizi unutmayın. Seyahat sigortanızın geçerlilik süresini kontrol ediniz. Ailenizle birlikte seyahat etmeniz hâlinde, sigortanın tüm aile bireylerini kapsadığından emin olunuz.
 • Özellikle uzun süreli seyahatlerinizden veya sağlık hizmetlerinin yeterli seviyede bulunmadığı ülkelere yapacağınız seyahatlerden en az bir ay önce sağlık kontrolünden geçmeniz yararlı olacaktır.
 • Yurt dışında diş tedavisinin genellikle çok pahalı olduğunu unutmayınız. Uzun süreli seyahatlerinizden önce dişçinizde gerekli kontrolleri yaptırınız.
 • Düzenli ilaç kullanma zorunluluğunuzun bulunması hâlinde, yanınıza yeterli miktarda ilaç almayı unutmayınız. Beraberinizdeki ilaçların son kullanım tarihlerine dikkat ediniz.
 • Bazı ilaçların içerdiği maddeler nedeniyle bazı ülkelere sokulması yasak olduğundan, kullandığınız reçeteli ilacın reçetesini, tercihen İngilizce çevirisi ile birlikte, yanınızda bulundurunuz; beraberinizde götüreceğiniz ilaçların gideceğiniz ülkeye sokulması kesinlikle yasak bulunan ilaçlar arasında olup olmadığını kontrol ediniz.
 • Kişisel güvenliğiniz için bazı basit önlemler almaktan kaçınmayınız. Örneğin, seyahat sırasında üzerinizde çok miktarda mücevher taşımayınız.
 • Yabancı bir ülkeye giderken beraberinizde gıda maddesi götürmeyiniz. Özellikle hayvansal gıdaların (et, süt, peynir vb.) birçok ülkeye sokulmasının yasak olduğunu unutmayınız.
 • Eğer arabayla yurt dışına çıkmak istiyorsanız, arabanızın bakımını yaptırınız. Arabanın evrakının ve ehliyetinizin yanınızda olduğundan emin olunuz. Gerekli sigortalı zamanlıca yaptırınız.
 • Yurt dışına çıkmadan yanınızda götürdüğünüz mücevher ve değerli eşyanın fotoğraflarını çekiniz. Mücevher veya değerli eşyanızın çalınması durumda, sigortadan tazminat alabilmek için bu fotoğraflar delil teşkil edecektir.
 • Ziyaret edilecek ülkelerdeki şehir cereyanı hakkında önceden bilgi alınız ve buna göre uygun özellikte cihazlarla (tıraş makinesi, adaptör vb.) yola çıkınız.
 • Bulunulacak ülkedeki yol koşulları, trafik alışkanlıkları ve kurallarıyla ilgili olarak özellik arzeden hususlar hakkında bilgi edininiz ve bu çerçevede hazırlıklı olunuz.

 SEYAHAT SIRASINDA

 • Türk vatandaşları açısından vize alınarak seyahat edilen bir ülke için almış olduğunuz vizenin size ve aile mensuplarınıza anılan ülkeye mutlak giriş hakkı sağlamadığını unutmayınız. Bu bağlamda, vizesini aldığınız yabancı ülkeye girişte ilgili emniyet makamları tarafından sizlere yöneltilebilecek sorulara dikkatle cevap veriniz. Muhataplarınızla gereksiz tartışmalara girmekten kaçınınız
 • Vize başvurusu sırasında sizden istenen belgelerin örneklerini ülkeye girişte muhakkak yanınızda bulundurunuz.
 • Yabancı ülkeye giriş sırasında ilgili yetkililerin (sınır polisi, gümrük görevlileri vb.) beraberinizde getirdiğiniz özel eşyayı ve bu bağlamda bavulunuzu kontrol edebileceklerini unutmayınız. Bu yönde bir taleple karşılaşılması halinde soğukkanlılığınızı koruyup, yerel yetkililerin talebi doğrultusunda hareket ediniz
 • Hususi Pasaport veya Hizmet Pasaportu hamili iseniz seyahat etmekte olduğunuz ülke hamili bulunduğunuz pasaporta vize muafiyeti tanıyor olsa dahi, ülkeye giriş esnasında sınır yetkililerince sizden ek bilgi ve belge talep edilebileceğini hatırda tutunuz.
 • Toplantı için geliyorsanız görev belgesi (tercihan İngilizce veya Fransızca) yanınızda bulundurunuz. Ayrıca söz konusu ülkede vizeden muaf olarak bulunabileceğiniz azami kalış süresini asmayınız
 • Pasaportunuzu koruyunuz. Pasaportunuzu kaybetmeniz hâlinde Büyükelçiliklerimiz ve Başkonsolosluklarımız tarafından, Türkiye’ye dönüşünüzü teminen size geçici pasaport düzenlenecektir.
 • Yurt dışında bulunduğunuz sürede pasaportunuzu emniyetli bir şekilde muhafaza ediniz. Ayrıca, pasaport, nüfus cüzdanı ve sürücü belgesi fotokopisi gibi kimliğinizi ispat edebileceğiniz bir belgeyi yanınızda taşıyınız.  Tüm belgelerinizin bir arada taşınmaması sözkonusu belgelerin çalınması veya kaybolması durumunda dış temsilciliklerimizce size sağlanacak yardımı kolaylaştıracak ve hızlandıracaktır
 • Pasaportunuzun fotokopisini, her zaman pasaportunuzdan ayrı bir yerde bulundurunuz.
 • Güvenliğiniz için basit bazı tedbirler almaktan kaçınmayınız. Mümkün olduğu takdirde mücevherlerinizi ve değerli eşyalarınızı görünür şekilde taşımayınız veya kaldığınız yerde emniyetli muhafaza altına alınız. Uygun koşullar mevcutsa, beraberinizde o gün için yetecek kadar para ve bir kredi kartı bulundurunuz. Paranızın kalanını ve diğer kartlarınızı otel kasanızda bırakınız. Gideceğiniz ülkelerin mevzuatını inceleyerek, ülkeye girişte üzerinizde bulunan nakit para, mücevher veya antika değeri olan eşyanızı gümrüğe beyan etmeyi unutmayınız.
 • Bulunduğunuz ülkenin güvenlik durumunu internetten ve medyadan takip ediniz. Bulunduğunuz şehirde gideceğiniz semtlerin güvenlik durumunu araştırınız.
 • Türkiye’de almayacağınız riskleri yurt dışında da almayınız. Bir olay tehlikeli gözüküyorsa, muhtemelen gerçekten de tehlikelidir.
 • Ailenizle ve arkadaşlarınızla belli aralıklarla temasa geçiniz. Özellikle savaş, iç savaş, terör saldırısı gibi durumların yaşandığı bölgelerdeyseniz, yakınlarınızla her gün konuşmaya özen gösteriniz. Sizin kendinizi güvende hissetmeniz, yakınlarınızın sizin için endişelenmesini engellemez.
 • Tanımadığınız ya da az tanıdığınız insanların kaldıkları yerlere gitmeyiniz. Bu insanları kaldığınız yere davet etmeyiniz. Tanımadığınız ya da az tanıdığınız insanlarla para ilişkisi içine girmeyiniz. Emanet kabul etmeyiniz.
 • Bulunduğunuz yerin yasalarına saygı gösteriniz. Yasaları ihlal etmenizin ağır sonuçlar doğurabileceğini unutmayınız.
 • Motorlu taşıt kullanıyorsanız, trafik kurallarına uymaya azami özen gösteriniz. Özellikle şehir içinde dolaşırken, aracınızın kapılarının içeriden kapalı olmasına ve camların da ancak hava girebilecek kadar açık olmasına dikkat ediniz. Kapkaç olaylarının çoğu kırmızı ışıkta bekleme anında gerçekleşmektedir. Aracınızı park ettiğinizde ise içerisinde görünür şekilde hiçbir eşya bırakmayınız. Karayolu ile yapacağınız seyahatlerde, aracınızın ağırlığına uygun otoyol geçiş bileti almayı unutmayınız ve bunu seyahatiniz boyunca muhafaza ediniz. Seyahat sırasında konaklama ihtiyacı zorunluysa güvenli bir mekân tercih ediniz. Araç içinde mümkün olduğunca gecelemekten kaçınınız
 • Bulunduğunuz ülkedeki yasal kalış süresini ihlal etmeyiniz. İhlal neticesinde sınır dışı edilme ve geçici olarak alıkonulma gibi olumsuzluklarla karşılaşabileceğinizi unutmayınız.
 • Kaçak olarak çalışmayınız. Kaçak çalışmanın bulunduğunuz yerin kanunlarının ihlali anlamına geleceğini unutmayınız. Kaçak çalışmanın şahsi güvenliğiniz için ağır sonuçları olabileceğini dikkate alınız. Özellikle hususi pasaport sahiplerinin hamili oldukları pasaportun gerektirdiği koşullara azami dikkat göstermesi ülkemizin yurtdışında tanıtımı açısından çok önemlidir.
 • Yerel adetlere saygı gösteriniz. Özellikle farklı dinlere mensup kişilerin ibadet yerlerini ziyaretinizde, farklı ibadet şekilleriyle karşılaşacağınızı unutmayınız. İbadet yerlerinde, kurallara saygılı ve insanlara hoşgörülü davranınız. Yabancı ülkelerdeki giyim tarzı, sizin giyim tarzınızdan farklı olabilecektir. Farklı giyim tarzlarına karşı hoşgörülü olunuz.
 • Bulunduğunuz ülkeye ilişkin sağlık uyarılarını dikkate alınız. Şişe suyu içmeye ve nerede ne yediğinize dikkat etmeye özen gösteriniz.
 • Yurt dışına seyahat sırasında Türkiye’den emekli olanların sigorta kurumundan alacakları AT formunu yanlarında bulundurmaları gerekmektedir
 • Yurt dışından satın aldığınız ve Türkiye’ye getireceğiniz mallar için gümrük vergisi ödemeniz gerekebileceğini unutmayınız.
 • Uyuşturucu  ile bağlantılı suçlar her ülkede çok ağır şekilde cezalandırılmaktadır. Yurt dışında tanımadığınız kimselerden paket ya da benzeri eşya almayınız.
 • Tanıdığınız insanlardan aldığınız paketlerin içini mutlaka kontrol ediniz. Havaalanlarında ve kalabalık yerlerde çanta ve valizlerinize sahip çıkınız.
Categories : Campaigns