Aydın

Aydın

Aydın Şehir Rehberi

Ege’nin en sevilen ve en çok rağbet edilen illeri arasında Aydın yer almaktadır. Hem tarihi dokusu hem yöresel tatları hem de doğal güzellikleri ve tabii ki sahilleriyle Aydın ziyaretçilerine unutulmaz deneyimler yaşatıyor. Ara Güler tarafından keşfi yapılan antik kentlerden tertemiz sahil ve konaklama alanlarına kadar sayısız gezi alternatifi barındıran bu harika şehirde; uçak bileti aldıktan sonra listeye eklemeniz gereken pek çok rotasyon var!

Aydın’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Aydın’ın ünü uluslararası sınırları aşmış durumdadır. Özellikle antik kentlerin peşi sıra keşfedilmesi, Times dergisi başta olmak üzere pek çok uluslararası yayın aracı için manşet olmuştur. Tabiat harikası sit alanları ve kendine özgü ot türleriyle zengin mutfağı, Aydın’ın içerdiği kültür çeşitliliğinin yalnızca bir kısmı. Özellikle tarihi yapıların özenle korunduğu ve zamanın ötesine uzanan dokusuyla insanı büyüleyen şehirde, sahil kesimi de kendi içinde bambaşka bir dünya gibi!

Aphrodisias Antik Kenti

UNESCO Dünya Mirası Listesi uluslararası düzeyde değerli kabul edilen tarihi ve kültürel mirasların listesidir. Ülkemizde bu listeye girmeyi başarmış pek çok tarihi eser ve kültürel varlık bulunur. Aphrodisias Antik Kenti de bu listede yer alan ve 17. Yy’a uzanan tarihiyle yaşayan bir efsanedir. Türkiye’nin en profesyonel fotoğraf sanatçılarından biri olan Ara Güler; 1958 yılında yaptığı bir gezi sırasında tesadüfen bu antik kenti keşfetmiş ve koruma altına alınmasını sağlamıştır.

Aydın’da çeşitli doğal ve tarihi güzellikleri ziyaret etmek, eşsiz fotoğraf kareleri yakalamak amacıyla çıktığı gezide kaybolan Ara Güler, yolunu bulmaya çalışırken bir köye gelmiştir. Köyde tekrar gezisine dönmenin yollarını ararken gezintiye çıkan fotoğrafçı, yapılara dair ilginç bir ayrıntıyı fark etmiş. 

Üzüm süzme tekniğinde bulunan lahitler Ara Güler’in oldukça dikkatini çekmiş ve roma sütunları hakkında daha fazla bilgi edinmek istemiş. Ancak yaptığı araştırmalar sonucu buranın henüz kimse tarafından fark edilmediğini anlayınca alanı fotoğraflamaya başlamış. Ardından bu fotoğraf karelerini uluslararası kuruluşlara göndererek inceleme başlatılmasını sağlamış. Böylece Aydın’ın en çok ziyaretçi alan; 17. YY’da tanrıça Afrodit’e tapınmak için inşa edilmiş antik kentin keşfini sağlamış.

Kuşadası

Aydın’ın destansı doğal güzelliklerinin tarihi anıtlarla birleştiği bölgeler arasında Kuşadası yer alıyor. Otobüs bileti alınca rotasyon planlamanıza Efes Antik Kenti’nin de bulunduğu Kuşadası’nı eklemeniz şart! Hem sahil ve liman manzarasıyla içinizi ferahlatan hem de Antik Kentler rotasıyla gezinizi zenginleştiren Kuşadası, şehrin en fazla ziyaretçi alan bölgesidir. Kuşadası Milli Parkı da yine bölgede yer alan benzersiz doğal güzellikler içeriyor ve her ziyaretçinin gözlerini kamaştırıyor!

Dilek Yarımadası

Aydın’daki turistik cazibenin sebeplerini sıralamak gerekse, ilk üçün içinde mutlaka Dilek Yarımadası yer alır. Çünkü bu adanın doğal koylarından hayvanat ve habitat çeşitliliğine kadar sayısız güzelliği bulunuyor. Milli park olarak hizmete açılan bu yarımadada alageyiklerle karşılaşmak bile olağan durumlardan biri. Hayvan çeşitliliği bakımından bölgenin en verimli alanı olan Dilek Yarımadası hem ziyaretçiler hem de yöneticiler tarafından sıkı sıkıya korunuyor.

Meşhur Zeus mağarası da Dilek Yarımadası’ndaki ilginç gezi alanlarından biri. Efsanelere göre Tanrı Zeus’un saklanma ve dinlenme alanı olarak seçtiği bu mağarada, ilginç bir ambiyans var. Su derecesi yaz veya kış fark etmeksizin hep 5 derecede sabitleniyor. Bu nedenle her iki mevsimde de yüzmek için harika bir alternatif oluşturuyor. Uçak bileti alır almaz Dilek Yarımadası güzelliklerini de lokasyon rotanıza mutlaka eklemelisiniz.

Aydın’da Nerede Kalınır?

Ege Bölgesi’nde yerli ve yabancı turistler için her geçen yıl daha fazla tercih edilen Aydın; bu özelliği sebebiyle konaklama alternatiflerinin de geliştiği bir şehir. Her bütçe, tarz ve ihtiyaca uygun olacak şekilde konaklama hizmeti bulmak mümkün. Oteller, butik konaklama alanları, kamp ve açık hava konaklama hizmetleri, karavan kiralama veya farklı konaklama deneyimi sunan işletmeler; ziyaretçiler için sayısız konaklama çeşidi sunmaktadır. 

Otobüs bileti aldıktan sonra gezi planınızda en az yer ayıracağınız kalem konaklamadır. Çünkü neredeyse her bölgede ve her ihtiyaca uygun konaklama alternatifi bulmanız çok kolay!

Antalya’da Ne Yenir?

Aydın’ın kendine özgü habitat ve mutfak kültürü, eşsiz tarifleri ve yemek alternatiflerini ziyaretçilerle buluşturuyor. Yöresel yemek tarifleri, bölgeye özgü tescilli otlar, meyve ve sebzeler şehir mutfağında akıl almaz bir çeşitlilik yaratmış durumda. Böylece Aydın’a gider herkes için damak tadına uygun bir tarif bulmak mümkün. Bu isteğinizi modern mutfak tarifleriyle denemek isterseniz ünlü restoran zincirleri, yöresel ve geleneksel tariflerle benzersiz deneyimler yaşamak isterseniz lokal restoranlar hizmetinizde!

Isırganotu Böreği

Aydın’daki yeşillik çeşidi bölge mutfağını belirleyen unsurlardan biri. Bu çeşitlilik arasında ısırganotu önemli bir yere sahip. Çünkü bölgede pek çok ısırganotu türü ve bu türlerle yapılan tarif yer alıyor. En sevilen tatlardan biri de kuşkusuz ısırganotu böreği oluyor. Ziyaretçilerden tam not alan bu muhteşem tarif, pek çok restoranın menüsündeki yerini de almış durumda.

Zerde

Osmanlı mutfağının zenginliğini büyük oranda borçlu olduğu iller arasında Aydın da sayılabilir. Çünkü bu şehre ait hemen her tat Osmanlı Saray’ındaki sofralarda yer bulmuş. Zerde tatlısı da bu harika tariflerden biri olarak yüzyıllardan Aydın’da severek yapılıyor ve yeniyor. Son yıllarda özellikle yabancı ziyaretçiler için merak edilenler listesinde Zerde tatlısı ilk sıralarda!

Çingene Pilavı

Pek çok pilav türü ülkemizin çeşitli şehirlerinde nam salmış durumda. Çingene pilavı da Aydın’ın ünlü pilavı olarak anılıyor. Çeşitli teknik ve malzemelerle hazırlanan bu pilav, kendine özgü aromasını bazı pişirme detaylarına borçlu. Bilenleri tarafından özenle uygulanan bu sırlar çok fazla yayılmadığından, çingene pilavının orijinalini tatmak isteyenler uçak bileti aldıktan sonra bu lezzeti sunan yerleri listelese fena olmaz!

Aydın’da Ulaşım

Aydın’da ulaşım, yaygın olarak otobüs ve minibüslerle gerçekleştirilmektedir. Halk otobüslerinde kartlı sistem mevcuttur. Aykart adı verilen kart ile bu toplu taşıma yönteminin kullanılması mümkündür. Minibüslerde ise öğrenci ve tam olmak üzere iki farklı fiyatlandırma mevcuttur. 

Aydın’da şehir içi ulaşım konusunda özellikle değinilmesi gereken bir nokta vardır. O da şudur; bu şehirde yalnızca otomobil değil, motosiklet kiralamak da mümkündür. Adrenalin sevenlerin bu yöntemi sık sık tercih ettikleri bilinmektedir. 

Aydın’da unutulmaz deneyimler yaşamak, gezi planınızı verimli şekilde tasarlamak ve her güzelliği tek tek keşfetmek için biraz detaycı olmakta fayda var. Çünkü Aydın her bölgesi farklı güzelliklerle dolu bir şehir. Bu durumda otobüs bileti dahil tüm planlamanız için verimli hizmet almak önemli. Siz de gezinizi kusursuz biçimde planlamak ve yardım almak için bize ulaşabilir, hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

About Aydın
Population:-
Phone Code:-
Plate Code:-
Aydın
20 Jun Thu, Sunny
23.84°
Fri
26.48°
Sat
24.38°
Sun
25.2°
Mon
24.51°
Tue
25.92°
Mobile App
Google PlayApp StoreApp Gallery