Seyahat İpuçları

2022 Yılı Resmi Tatilleri

June 24, 2022
Contents [show]

2022 Yılı Tatilleri

Hepimiz yıl boyunca ne zaman tatile çıkacağımızı gözleyip duruyoruz. Gezmeyi sevenler ve tatile ihtiyacı olanlar için önceden tatil günlerini bilmenin büyük önem arz ettiğini biliyoruz. Okuldan izin almadan veya işimizdeki izin günlerimizi olabildiğince az kullanarak plan yapmayı tercih ettiğimiz için resmî tatillerin hangi günlere denk geldiğini bilmek de oldukça önemli. Milli, dini ve kültürel önem arz eden özel günlerde tatil ilan edilmesi, seyahat planı yapan kişilerin yüzünü güldürüyor. Bu sayede konaklamada erken rezervasyon yaptırmak ve uçak bileti veya otobüs bileti almak için fırsat kovalayanlar uygun fiyatlarla alışveriş yapabiliyor. Hayalini kurduğunuz tatile gitmek için en uygun fiyatlı uçak biletlerini satın almak ve erken rezervasyon imkanlarından faydalanmak için hazırladığımız listede, 2022 yılı tatillerini bulabilirsiniz. 2022 yılı tatilleri toplam 15 gün plan yapmanıza olanak sağlıyor. Bu günleri izin kullanarak hafta sonu ile birleştirebilir, böylelikle daha uzun tatiller yapabilirsiniz.

1 Ocak 2022- Yılbaşı

Elbette her senenin ilk günü mutlaka tatil oluyor. Uzun ve eğlenceli bir gecenin ardından devam eden bir keyif kadar güzel bir şey yoktur elbette. 2022 senesinde yılbaşı tatili cumartesi gününe denk geldiği için hafta sonu çalışanların yüzünü güldürüyor. Bu tatil gününü en iyi değerlendirmenin yolu bize göre kış tatili yapmaktır. Yılbaşını da geçirebileceğiniz kayak merkezlerine uçak bileti alarak ulaşabilir ve buralarda kış sporları yapabilirsiniz. Türkiye’nin dört bir yanında bulunan göz alıcı yerlerinden birini seçerek kış tatili yapmak hem eğlenmenizi hem de dinlenmenizi sağlayacaktır. Günübirlik seyahatlerle veya hafta sonu konaklamalı olarak seyahat edebilirsiniz.

23 Nisan- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

2022 yılı tatilleri arasında en neşeli ve en renkli olan milli bayram 23 Nisan’dır. Yine cumartesi gününe denk gelen bu keyifli bayramda çocuklarla birlikte zaman geçirmek çok keyifli olacaktır. Çocuklu ailelerin hafta sonu tatilini geçirebileceği ve mis gibi İlkbahar havası alarak eğlenebileceği pek çok yer bulunur. Uçak bileti alarak Kapadokya veya Kaz Dağları’na yolculuk eden ailelerin çok keyifli zaman geçireceklerinden eminiz. Doyasıya koşup oyun oynanabilecek ve nefis manzaralar izleyerek çeşitli aktiviteler yapabileceksiniz.

1 Mayıs- Emek ve Dayanışma Günü/ Ramazan Bayramı Arifesi

2022 senesinde 1 Mayıs Pazar gününe denk geliyor. Aynı zamanda Emek ve Dayanışma Günü ile Ramazan Bayramı Arifesi çakıştığı için ailece vakit geçirmek için güzel bir zaman ayrılabilir. Ramazan Bayramı ile birleştirilerek kullanılabilecek bu tatil fırsatını iyi değerlendirerek önceden otobüs bileti veya uçak bileti alabilirsiniz. Şehir dışında veya yurt dışında yaşayan aileleriniz ile akrabalarınızı ziyaret etmek için Cumartesi gününden yola çıkabileceğiniz için uzun bir tatil planı yapma imkânı bulacaksınız. 

2-4 Mayıs- Ramazan Bayramı

Ramazan Bayramı tatili 2 Mayıs Pazartesi günü başlayıp 4 Mayıs Çarşamba günü sona eriyor. Hafta sonu ile birleştirerek kullanabileceğiniz Ramazan Bayramı tatili için 5 günlük planlar yapabilirsiniz. Havalar iyice ısınmış olacağı için Akdeniz veya Ege Bölgesi’ne seyahat ederek deniz kıyısında tatil yapabilirsiniz. Yine aynı bölgelerin yüksek bölgelerinde yer alan ağaçlık alanlarda, nefis manzaralar eşliğinde konaklayabilirsiniz. Dağlardaki ağaç evlerde ve bungalovlarda konaklamak için Mayıs ayı oldukça uygun bir dönem.

19 Mayıs- Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

2022 tatilleri arasında baharın en güzel zamanlarına denk gelen 19 Mayıs, perşembe gününe denk geliyor. Günübirlik geziler düzenleyebileceğiniz gibi tatilinizi hafta sonu ile birleştirerek kullanabilirsiniz. Böylece 4 günlük tatilinizde, havalar çok fazla ısınmadan önce kültürel geziler yapabilirsiniz. İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerine uçak bileti alarak gidebilir ve otantik otellerde konaklayabilirsiniz.

9-12 Temmuz- Kurban Bayramı

Kurban Bayramı tatili 9 Temmuz Cumartesi günü başlayıp 12 Temmuz Salı günü sona eriyor. 8 Temmuz Cuma günü arife olduğu için 5 günlük tatil planları yapmak için oldukça ideal bir zaman. Tam yazın ortasına denk geldiği için deniz kıyısında kamp yapabilir, tekne turlarına katılabilir, dalış yapabilirsiniz. Bol aktiviteli bir tatil için gecikmeden uçak bileti alırsanız bütçenizi ayarlamak sizin için daha kolay olacaktır. Böylece Akdeniz ve Ege kasabalarında yapacağınız tatillerinizin veya yurt dışı gezilerinizin tadını çıkarabilirsiniz.

30 Ağustos- Zafer Bayramı

30 Ağustos resmî tatili bu sene Salı gününe denk geldiği için kafa dinlemek veya günübirlik denize gitmek için ideal. Serin ve dinginleştirici orman piknikleri yaparak yazın bunaltıcı sıcaklarından uzaklaşabilirsiniz. Eğer pazartesi günü izin kullanma şansınız olursa 4 günlük seyahat planları da yapabilirsiniz. Masmavi deniziyle büyüleyen koylarda kamp yapmak için otobüs bileti alabilirsiniz. 

29 Ekim- Cumhuriyet Bayramı

2022 tatilleri arasında cumartesi gününe denk gelen Cumhuriyet Bayramı, Sonbaharın tadını çıkarma imkânı sunuyor. Bir buçuk günlük bir tatil olduğu için cuma günü için uçak bileti alıp şehre yakın yerlere gidebilir, sararmış yaprakları seyredebileceğiniz bir butik otelde konaklayabilirsiniz. Tarihi bir yapıda veya orman içerisinde konaklamanızı tavsiye ederiz. Böylece hafif yağmur eşliğinde benzersiz manzaralarla karşılaşabilirsiniz.

Categories : Seyahat İpuçları